Frýdlantský hrad a zámek

Hrad Frýdlant se nad řekou Smědou tyčí už od 13. století. Jako majitelé se zde vystřídaly české i německé rody Ronovců, Bibersteinů, Redernů, Gallasů a Clam-Gallasů. Významné bylo období vlády Albrechta z Valdštejna. Dnes expozice spojuje dva zajímavé architektonické celky – středověký hrad a renesanční zámek, který byl obývaný až do poloviny 20. stolení. Frýdlant byl první hrad a zámek, který jeho majitelé už v roce 1801 zpřístupnili veřejnosti, což v roce 2001 – 200 let od otevření připomíná nejnovější část expozice. Každoročně pořádané koncerty a výstavy oživují Frýdlant i pro obyvatele města.
Odkaz: www.zamekfrydlant.cz

Frýdlantská rozhledna

Na Resselově kopci nad Frýdlantem v Čechách stávala již od roku 1890 dřevěná trámová rozhledna. Turistům sloužila do roku 1906, kdy musela být stržena a o rok později nahrazena 21 metrů vysokou vyhlídkovou věží z pálených cihel a žulových bloků. Milovníkům pohledů do kraje sloužila do roku 1958. Poté se uzavřela a její jedinou funkcí se stal až do roku 1980 přenos televizního signálu. Díky snahám zdejšího turistického oddílu byla věž posléze opravena a znovu otevřena v roce 1982. Svému původnímu účelu tak rozhledna u Frýdlantu v Čechách může sloužit dodnes.
Odkaz: http://frydlant.webzdarma.cz/

Frýdlantská radnice

Neorenesanční radnice postavená v letech 1893-1896 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna, tvůrce radnice v Liberci. Ve druhém patře radniční budovy je umístěno Městské muzeum s expozicemi přírody a historie Frýdlantska, soustřeďující též nejvýznamnější památky na slavné rodáky a předměty, jež v minulých stoletích sloužily k běžnému životu zdejších obyvatel. Kuriozitou muzea je velký model původní radnice, která dříve stávala uprostřed náměstí, jenž je dílem řezbáře Kindermanna.

Mechanický betlém ve Frýdlantu

Unikátní mechanický Betlém postavil místní rodák, zemědělec Gustav Simon. Dílo které vytvářel více jak 60 let dnes zahrnuje přes sto pohyblivých figurek lidí a zvířat, ovládaných prostřednictvím provázků. Betlém naleznete nedaleko náměstí T.G.Masaryka, v Zahradní ulici, "za parkovištěm u pošty". V případě nepřítomnosti obsluhy zvoňte prosím na označený zvonek "Betlém" (v domě naproti), kde je možno dohodnout návštevu i mimo otevírací dobu.

Další odkazy:

  • Stránky města Frýdlant v Čechách.
  • Stránky frýdlantského zámku.
  • Turistika ve Frýdlantu - stránky Turistik.cz.
  • Webkamera města - pohled na náměstí s radnicí.
  • Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu (konají se každé dva roky).
  • Letní jazzová dílna ve Frýdlantu.
  • Historický kostel v nedaleké Hejnici.